گذراندن تعطیلات عید بر اساس تیپ شخصیتی

تعطیلات عید ظاهرا برای این در تقویم آمده که طولانی‌ترین اوقات فراغت برای ما ایرانی‌ها فراهم باشد، اما خیلی از جوان‌ها از تعطیلات لذت نمی‌برند. شاید به دلیل اینکه در سنت ما فقط نوع خاصی از گذراندن تعطیلات یعنی در درجه اول، دید و بازدید و در درجه دوم، مسافرت آن هم از نوع خانوادگی پیش‌بینی شده است. راستش را بخواهید، این دو نوع گذران اوقات فراغت فقط برای درصدی از جوان‌ها خوشایند است، اما خیلی از همین جوان‌های شاکی جایگزین دیگری برای گذراندن اوقات فراغتشان ندارد. ما بیشتر از همه وقتی از اوقات فراغتمان لذت می‌بریم که شیوه تفریحمان با تیپ شخصیتی‌مان جور باشد. شیوه برخورد آدم‌های برون‌گرا و درون‌گرا با تعطیلات، متفاوت است. برای کسانی که اشتیاق به کسب تجربه‌های تازه دارند، دیدن یک شهر تاریخی برای بار دوم مصیبت‌بار است و برای آنها که اشتیاقی به کسب تجربه‌های تازه ندارند، ماندن در خانه بهترین گزینه است. در این مطلب می‌خواهیم بر اساس تیپ شخصیتی‌تان بگوییم که تعطیلات را چگونه بگذرانید، بیشتر بهتان خوش می‌گذرد.

برون‌گراها در خانه نمانند

برون‌گرایی و درون‌گرایی مشهورترین اصطلاحات شخصیتی در میان مردم هستند. روی‌هم‌رفته برون‌گراها انرژی روانی‌شان را از بیرون خودشان می‌گیرند. آنها آدم‌های فعالی هستند که دوست دارند همیشه در میان جمع باشند. برعکس، درون‌گراها انرژی روانی‌شان را از درون خودشان می‌گیرند. اگر درون‌گراها را در یک اتاق تنها بگذارید، احساس بدی ندارند. البته برون‌گرا و درون‌گرای کامل از لحاظ آماری کمترین میزان را تشکیل می‌دهند. بیشتر مردم نه کاملا درون‌گرا هستند و نه کاملا برون‌گرا. به هر حال برای هر کدام از این دسته‌ها یک نوع فراغت خاص لذت‌بخش است. برای برون‌گراها احتمالا پیشنهادهای زیر لذت‌بخش‌تر است:

۱- با یک جمع برون‌گرا به مسافرت بروید

مسافرت، آن هم مسافرت جمعی، بهترین پیشنهاد برای گذراندن عید فرد برون‌گراست. ذات مسافرت- یعنی گذراندن تعطیلات بیرون از خانه- با ذات برون‌گرایی -یعنی گرفتن انرژی از بیرون- هماهنگ است. حالا اگر این مسافرت با جمع باشد که دیگر بی‌نظیر است. فقط یادتان باشد که اگر فرد درون‌گرا را به زور به مسافرتتان ببرید، مسافرت را هم به کام او و هم خودتان زهر می‌کنید.

۲- میهمانی یادتان نرود

مهمانی رفتن و مهمانی دادن برای برون‌گراها لذت‌بخش است. البته آنها بیشتر از مهمانی رفتن لذت می‌برند، چون هم از خانه بیرون زده‌اند و هم در میان جمع هستند. برای همین، سنت دید و بازدید برای برون‌گراها نه‌تنها خسته‌کننده نیست، بلکه به آنها انرژی می‌دهد.

۳- یک گروه تعطیلات تشکیل دهید

می‌توانید در همین روزهای باقی‌مانده از عید با چند تا از دوستانتان قرار بگذارید که امسال بعضی از روزهای عید را با هم باشید. این باعث می‌شود که در روزرهای عید احساس تک‌افتادگی که برای شمای برون‌گرا خیلی زجرآور است، نداشته باشید.

و اما درون گراها:

۱- کتاب بخوانید

از همین امروز دست به‌کار شوید و چند تا کتاب خوب که مورد علاقه‌تان است، بخرید و یا از کتابخانه امانت بگیرید تا در تنهایی همراهتان باشند. بهتر است این کتاب‌ها متناسب با طولانی‌بودن تعطیلات عید باشد تا روزهای آخر دستتان خالی نماند. می‌توانید یک مجموعه چند جلدی یا چند رمان قطور را که همیشه دوست داشته‌اید بخوانید اما وقت نمی‌کردید، برای این روزهای طولانی کنار بگذارید.

۲- فیلم ببینید

فیلم دیدن، آن‌ هم در تنهایی، مورد علاقه درون‌گراهاست. می‌توانید یک دوره فیلم از یک کارگردان را تهیه کنید و منتظر روزهای عید بمانید. اگر هم بیشتر از فیلم، از دیدن سریال‌ها لذت می‌برید، این روزها کلوپ فیلم‌ها پر از مجموعه سریال‌های ایرانی و خارجی خوب است. می‌توانید مجموعه‌ای ۱۵ قسمتی را کنار بگذارید و هر روز یک بخش را ببینید.

۳- خلاق باشید

درون‌گراها می‌توانند از تنهایی‌شان در راستای خلاقیت‌شان استفاده کنند. افتتاح یک وبلاگ پیشنهاد متفاوتی است که می‌تواند در روزهای عید همدمتان باشد. می‌توانید تخیلات بی‌پایانتان را در این وبلاگ قرار دهید و هر روز آن را به‌روز کنید. حالا به استعداد خودتان بستگی دارد. می‌توانید چند بوم نقاشی تهیه کنید و عید را به این هنر اختصاص دهید. همچنین می‌توانید دوربینتان را که دارد گوشه‌ای خاک می‌خورد، بردارید و از گوشه کنار خلوتتان یک مجموعه عکس بیافرینید.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام