هتل بزرگ بوداپست

معرفی فیلم

“هتل بزرگ بوداپست” براساس رمانی به قلم رمان نویس و نمایشنامه نویس مشهور اتریشی به نام اشتفان تسوایگ ساخته شده است. اما روایتی که وس اندرسون کارگزدان این فیلم، از داستان هتل بزرگ بوداپست به مخاطبین سینما ارائه داده، شباهت چندانی به منبع خود ندارد و بیشتر شبیه به یک اقتباس آزاد است. فیلم “هتل بزرگ بوداپست” یک فانتزی کمدی است و از معدود فیلمهای وس اندرسون بود که در مرحله پیش تولید و فیلمبرداری، محبوب اهالی رسانه شد و کوچکترین اخباری از تغییرات فیلمنامه یا بازیگران فیلم در روزنامه ها و رسانه های آنلاین بازتاب پیدا می کرد.

“هتل بزرگ بوداپست” را می توان نمونه کامل یک اثر هنری دانست. اثری که معنا و مفهوم هنر سینما را به رخ مخاطب می کشد و به او ثابت میکند که می شود با دوری از ابتذال و درک فضای هنری، یک فیلم کمدی زیبا و جذاب ساخت. وس اندرسون در سن ۴۵ سالگی موفق به خلق دنیایی در « هتل بزرگ بوداپست » شده که همه چیز در آن مانند یک نقاشی بزرگ است. یک نقاشی پر از رنگ و نکات ریز که مطمئناً باید بارها و بارها به آن نگاه کرد تا بتوان ارزش های هنری آن را کاملاً درک کرد.

هتل بزرگ بوداپست

The Grand Budapest Hotel
  • کارگردان: وس اندرسن
  • فیلنامه: وس اندرسن
  • تهیه‌کننده: وس اندرسن، استیون ام. رال، اسکات رودین
  • مدیر فیلم برداری: رابرت یومن
  • انتشار: مارس ۲۰۱۴
  • ستارگان: Ralph Fiennes, Tony Revolori, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Saoirse Ronan, Jason Schwartzman, Léa Seydoux, Tilda Swinton, Tom, Wilkinson, Owen Wilson

خلاصه داستان

در سال ۱۹۳۰ که دولتی فاشیست در حال قدرت گرفتن است و شعله جنگ در حال روشن شدن، هتل بزرگ بوداپست به واسطه تلاش فراوان مهماندار و شاگردش به یکی از برترین تفریحگاه‌های اروپا تبدیل شده است. یکی از مشتریان همیشگی هتل می‌میرد و یک نقاشی ارزشمند به مهماندار می رسد، با این اتفاق همه چیز تغییر می‌کند…

درباره کارگردان

وسلی ویلز “وس” اندرسن (Wesley Wales “Wes” Anderson) متولد ۱ مه ۱۹۶۹ کارگردان، بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده سینما، آگهی بازرگانی و فیلم کوتاه آمریکایی است. او در سال ۲۰۰۱ نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اصلی برای فیلم The Royal Tenenbaums شده بود.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام