راهکارهای طب سنتی برای کاهش درد و علائم دوران قاعدگی

هر ماه برای خانم ها به دو قسمت تقسیم می شود؛ دو هفته ای که حال شان خوب است و دو هفته ای که بی حوصله و بی حال هستند! البته شدت این موضوع در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. با این حال اغلب خانم ها از یک هفته مانده به قاعدگی شان تغییرات خلق وخو، درد های سینه، درد زیر شکم، سردرد و… را تجربه می کنند و با وجود همه سختی اش، با آن کنار می آیند. اما گاهی اوقات این علائم آنقدر شدید است که زندگی فرد را مختل می کند! اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید این مقاله را بخوانید.

 • افرادی که مزاج سرد و خشک یا گرم و خشک دارند، بیشتر دچار درد و اختلال های دوران قاعدگی می شوند که با اصلاح مزاج، میزان دردها کاهش می یابد. برای مثال افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، می توانند با مصرف دمکرده ترکیبات زیره و انیسون از اثرات ضداسپاسم و ضددرد آن بهره ببرند. افرادی که مزاج سرد و خشک دارند هم می توانند با مصرف دمنوش گل گاوزبان درد خود را کاهش دهند.
 • خوردن غذاهایی با طبع سرد مثل ماست یا کاهو ممکن است درد شکم را در قاعدگی افزایش دهد. درمقابل آن، خوردن خوراکی های به اصطلاح گرم مانند خرما یا نان های سبوس دار مانند نان جو می تواند دردها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 • زنجبیل در بهبود درد قاعدگی مانند اسیدفولیک و ایبوپروفن عمل می کند! اگر هم به طعم آن علاقه ای ندارید، می توانید از کپسول های زنجبیل استفاده کنید.
 • دمکرده بابونه، سنبل الطیب، گل گاوزبان، تمشک و سرخ ولیک در کاهش درد عادت ماهانه و ایجاد آرامش بسیار موثر هستند. هریک از این دمکرده ها را می توانید به صورت جداگانه یا مخلوط تهیه کنید و به دلخواه در زمان عادت ماهانه مصرف کنید.
 • برای کاهش دردهای زیرشکم باید چهار تا پنج روز قبل از شروع عادت ماهانه، روزانه دو نوبت به طور موضعی روغن بابونه را زیر ناف خود ماساژ ملایم دهید، اما انجام این کار در دوران عادت ماهانه توصیه نمی شود.
 • ماساژ زیر ناف با روغن زنجبیل در اوقاتی که خونریزی طبیعی و همراه با درد است، در کاهش علائم قاعدگی موثر است.
 • از عرق رازیانه و بومادران استفاده کنید، به خصوص اگر درد همراه با خونریزی زیاد باشد باید از هفت روز قبل، صبح ها یک استکان عرق رازیانه رقیق شده با آب و یک استکان عرق بومادران رقیق شده با آب میل کنید. در روزهای دوم و سوم عادت ماهانه هم می توانید این کار را ادامه دهید.
 • یک دوم قاشق غذاخوری سنبل الطیب، یک قاشق مرباخوری گل گاوزبان و یک قاشق مرباخوری بادرنجبویه را با هم مخلوط و دم کرده و در فواصل دو دوره یا در ایام عادت ماهانه میل کنید. این نوشیدنی باعث کاهش استرس، خشم و دردهای قاعدگی می شود.
 • اگر پیش از آغاز خونریزی احساس درد می کنید، سه قاشق غذاخوری زرشک پلویی را در یک لیوان آب به مدت یک دقیقه جوشانده و محلول صاف شده آن را پس از ۱۰دقیقه دم کردن، میل کنید. بعد از ۱۰ساعت هم می توانید بار دیگر از این محلول بنوشید.
 • افرادی که خونریزی شان به صورت لکه بینی است، می توانند برای کاهش درد خود از دمکرده گل گاوزبان استفاده کنند. برای این منظور باید ۱۰گرم گل گاوزبان را به همراه یک عدد لیمو عمانی و دو لیوان آب بجوشانید تا زمانی که تنها یک لیوان از محلول باقی بماند، سپس آن را از صافی رد کرده و بنوشید.
 • مصرف روزانه یک لیوان چای دارچین همراه با صبحانه تاثیر بسیار زیادی روی آرامش و کاهش درد قاعدگی می گذارد.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام