جایی که ماه نیست

«جایی که ماه نیست» در انگلستان با نام «شوک سقوط» منتشر شده و این کتاب از روی نسخه انگلیسی آن ترجمه شده است. نیتان فایلر برای این کتاب علاوه بر جایزه کتاب سال کاستا، عنوان بهترین نویسنده اثر داستانی انگلیس را در ۲۰۱۵ کسب کرده است.

جایزه کتاب «کاستا» یکی از معتبرترین و مشهورترین جایزه‌های ادبی در انگلستان است که کتاب‌ها و نویسندگان مطرح در انگلستان و ایرلند بر اساس این جایزه شناخته می‌شوند و برای تجلیل از قدرت لذت‌بخشی کتاب اهدا می‌شود. متیو هومز و برادر بزرگترش در میانه‌ یک سفر تفریحی نیمه‌شب دزدکی بیرون می‌روند. تنها متیو به خانه بازمی‌گردد. ده سال بعد، متیو برایمان تعریف می‌کند که راهی پیدا کرده تا برادرش را برگرداند. آنچه به صورت داستان پسری گمشده آغاز می‌شود رفته‌رفته تبدیل می‌شود به داستان مرد شجاعی که مشتاقانه می‌کوشد بفهمد آن شب و در سال‌های بعدش چه بر سر خود و خانواده‌اش آمد.

این رمان درخشان و کم‌نظیر، قدرتی را نشانمان می‌دهد که ریشه در پایداری و عشق دارد. «جایی که ماه نیست» داستان شیدایی‌های یک کودک است که با شیوه‌ای بسیار خواندنی و با استفاده از فرم‌های متنوع نوشته شده است.
این کتاب تا کنون به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده است.

بخشی از کتاب جایی که ماه نیست :

« راستش باید بگویم آدم خوبی نیستم. گاهی سعی می‌کنم که باشم، ولی اغلب نیستم. برای همین وقتی نوبتم شد که چشم‌هایم را بپوشانم و تا صد بشمارم، تقلب کردم. همان‌ جایی ایستادم که هرکس نوبتش می‌شد، باید می‌ایستاد و می‌شمرد.‌ کنار سطل‌های بازیافت، بغل ‌دست مغازۀ فروش منقل‌های یکبارمصرف و میخ یدکی چادر و نزدیک آنجا که تکه‌ چمن کوچکی است که زیادی رشد کرده و پشت شیر آبی قایم شده است. بماند که یادم نمی‌آید آنجا ایستاده باشم. نه، واقعاً. همیشه جزئیات این‌چنینی را به یاد نمی‌آوری، مگر نه؟ یادت نمی‌آید آیا کنار سطل‌های بازیافت بوده‌ای یا بالاتر توی مسیر، نزدیک ردیف دوش‌ها و آیا واقعاً شیر آب آن بالا هست یا نه. »

  • نام کتاب: جایی که ماه نیست
  • نام نویسنده: نیتان فایلر
  • نام مترجم : محمد حکمت
  • انتشارات:  نون
  • نوبت چاپ: چاپ اول ۱۳۹۴
  • نوع کتاب: رمان

درباره نویسنده

ناتان فایلر متولد ۱۹۸۰ در شهر بریستول انگلستان است . او  که به عنوان نویسنده بخش کتاب نخست، یک نویسنده نوقلم انتخاب شده بود، موفق شد تا با کتاب «شوک پاییز» به عنوان برنده جایزه اصلی کاستا نیز انتخاب شود.

او با کتابی که درباره بیماری ذهنی نوشت موفق شد تا جایزه ۳۰ هزار پوندی کاستا را نیز از آن خود کند و رقیب صاحب نامی چون کیت آتکینسون را پشت سر بگذارد.
این پرستار بیماران ذهنی موفق شد تا با نوشتن اولین کتابش نام خود را در ردیف نویسندگان صاحب نامی چون هیلاری مانتل ، تد هیوز و شیموس هینی که پیشتر این جایزه را دریافت کرده اند، ثبت کند.

ناتان فایلر ۳۶ ساله کتاب «شوک پاییز» را با تمرکز بر تجربیات خودش به عنوان پرستار، درباره مرد جوانی نوشته که بیماری روانی است. او موفق شد تا چهار رقیب خود در این رقابت را پشت سر بگذارد و نام خود را به عنوان کتاب سال ثبت کند. رقبای او عبارت بودند از کیت آتکینسون با «زندگی پس از زندگی» به عنوان برنده بخش رمان، لوسی هیوز-هالت برای ««قله: گابریله دونوزو، شاعر، عوامفریب و واعظ جنگ» در بخش زندگینامه، کریس رایدل برای کتاب «دختر گات و روح یک موش» در بخش کتاب کودک و مایکل سیمونز رابرتز با کتاب «فروشنده مواد شیمیایی» در بخش کتاب شعر.

فایلر که قصد دارد تا دوباره به عنوان پرستار در شیفت روزهای یکشنبه کار کند، گفت «برنده شدن واقعا احساس خیلی زیبایی است». او که به تازگی ازدواج کرده است در مراسم اهدای جایزه از همسرش نیز تشکر کرد.

این نخستین بار از سال ۲۰۰۶ است که تجربه اول یک نویسنده به عنوان برنده اصلی کاستا انتخاب می شود. استف پنی در آن سال با کتاب «مهربانی گرگ ها» که کتاب نخست این نویسنده بود، به عنوان کتاب سال انتخاب شده بود.

او در کنفرانس مطبوعاتی پس از اعلام نامش به عنوان برنده گفت هنوز تصمیمم برای چگونه خرج کردن این پول ندارد و همسر شگفت زده اش نیز گفت صد درصد فکر می کرد او نمی تواند برنده این رقابت باشد.

وی پیش از این گفته بود هیجان داشت که ببیند پس از اعلام نامش به عنوان برنده کتاب نخست این رقابت کتابش مخاطبان زیادی پیدا کند یا خیر. زیرا این کتاب موجی از رقابت را بین ۱۱ ناشر برای به دست آوردن امتیاز آن به راه انداخته بود و سرانجام هارپر کالینز با بستن قراردادی ۶ رقمی این کتاب را به دست آورد. این کتاب تاکنون در ۱۲ کشور منتشر شده است. جایزه کاستا فقط شامل حال نویسندگانی می شود که شهروند بریتانیا و ایرلند باشد و برای تجلیل از قدرت لذت بخشی کتاب اهدا می شود.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام