آموزش بافت شال با انگشت

با پایان فصل زمستان کم کم لباسهای بافتنی از کمد لباستان حذف می شوند و قطعا با آغاز سال جدید شما هم میلی به بافتنی نخواهید داشت. اما قبل از اینکه پرونده هنرهای زمستانی را ببندید با بافتن این شال زیبا از روزهای پایانی سرما لذت ببرید.

حتی اگر بافتنی بلد نیستید نگران نباشید، ما آن را به شما آموزش می دهیم: بافت این شال گردن بسیار ساده است، حتی بچه ها هم می توانند آن را ببافند. برای بافت نیاز به مقداری کاموا با رنگ های مورد علاقه و یا تک رنگ و قیچی نیاز دارید.

ضخامت کاموا به سلیقه شما بستگی دارد، اما معمولا کاموای ضخیم کار را زیباتر میکند.

سر نخ را بین دو انگشت شست و اشاره میگیریم و یکی درمیان از روی انگشتها رد می کنیم و همین روند را بر میگردیم تا دوباره به انگشت اشاره برسیم. این میشود یک دور. یعنی هر رفت و برگشت یک دور حساب میشود. برای اولین رج باید دو دور نخ را به صورتی که توضیح دادیم دور چهار انگشتمان بپیچیم .

حالا شروع میکنیم به بافتن. نخی که پایین تر است (آنهایی که با نقطه صورتی مشخص شده است) را از روی بالاییش رد میکنیم و از انگشتمان بیرون می آوریم. همین را برای تمام انگشتها انجام می دهیم. به این صورت حالا باید روی هر انگشت یک نخ باشد. این رج اولمان بود که بافته شد. همین روند را برای ادامه انجام می دهیم. یعنی اون قسمت از نخ را که آزاد است دوباره لای انگشتمان میپیچیم. از این به بعد همان یک دور کافیست. یعنی یک دور رفت و برگشتی نخ را لای انگشتمان می پیچیم به طوریکه باز روی هر انگشت دو نخ داشته باشیم و همان روند را تکرار میکنیم. نخ پایینی را از روی بالایی رد میکنیم و از انگشت خارجش میکنیم و همینطور رج سوم و…

سعی کنید فاصله انگشتانتان را حین بافت ثابت نگه دارید که بافتتان یک دست و تمیز در بیاید.

وقتی که طول شال گردن به اندازه دلخواهتان رسید، همه نخ ها را به همان صورت از انگشتانتان خارج می کنید و انتهایش را گره می زنید.

حالا باید تمام نوارهای شال گردنی که اماده کردید را به این صورت به هم وصل کنید.

برای تزئین شال گردنتان می توانید به آن منگوله های بافتنی اضافه کنید.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام