چگونه شانس استخدام را بالا ببریم

وقتی شما برای مصاحبه فراخوانده می‌شوید، باید به مصاحبه گر نشان دهید که توانایی‌ها و تجربیات شما با موقعیت شغلی آن‌ها هم‌خوانی دارد. اما چیزی که همیشه از نظرها دور می‌ماند و بسیار مهم است اینست که آیا رفتار و شخصیت شما مناسب آن جایگاه شغلی هست یا خیر؟

امروزه هنگامی که شرکت‌ها در حال ارزیابی کاندیداهای مناسب برای جایگاه شغلی هستند تنها به تجربیات و رزومه افراد بسنده نمی‌کنند و مدل رفتاری و شخصیتی کارمندان آتی برای آن‌ها بسیار مهم است. کارجویان بهتر است خصوصیات اخلاقی و شخصیتی خود را نیز در رزومه لحاظ کنند تا بتوانند تاثیر مثبت تری داشته باشند و امکان استخدام خود را در شرکت مورد نظر بالا ببرند. بر اساس پژوهشی که موسسه career Builder سال ۲۰۱۴ انجام داده است، ده صفت زیر کلید واژه‌هایی بوده‌اند که کارفرمایان برای استخدام کارکنان خود از آن‌ها بیشتر استفاده کرده‌اند، که شامل موارد ذیل می‌شود:

  • سخت کوش
  • قابل اتکا
  • مثبت نگر
  • خود انگیخته
  • گروه گرا
  • منظم
  • کارآمد در زیر فشار کار
  • روابط عمومی بالا
  • منعطف
  • با اعتماد به نفس

آنچه مدیران منایع انسانی و کارگزینی و مدیران شرکت‌ها امروزه بیشتر روی آن تمرکز دارند چند ویژگی خاص دیگر نیز است، که در زیر به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

۱- فردی با توانایی انجام چند کار (multitasker): امروزه کم پیش می‌آید که افراد فقط برای انجام یک کار مشخص استخدام شوند. به خصوص در کسب و کارهای کوچک و نوپا از افراد انتظار می‌رود تا فراتر از نقش خود کارهایی را انجام دهند. به قول ران سلواچ مدیر و بنیانگذار شرکت نرم افزاری کسب استعداد با نام مرکز مدیریت منابع انسانی، کسب و کارهای کوچک به افرادی نیاز دارد تا هم هرج و مرج را تحمل کنند و هم از همین طریق بتوانند رشد کنند.

۲- فردی با توانایی تفکر استراتژیست : روانشناس منابع انسانی آیلین شاراگا می‌گوید که هر کسب و کاری نیاز به یک تفکر استراتژیست دارد و این بدان معنا است که افراد بتوانند اهداف بلند مدت را بشناسند و قابلیت برنامه ریزی مدون .راهبردی بر اساس آن را داشته باشند.

۳- فردی با توانایی تصمیم گیری مستقل: کسانی که بتوانند بر اساس اختیاراتی که شرکت به آن‌ها داده است، تصمیم گیری درستی انجام دهند، برای شرکت‌ها بسیار ارزشمند اند. سلواچ می‌گوید مدیران شرکت‌ها همیشه در دسترس نیستند تا در هر تصمیم گیری کوچکی دخالت کنند، بنابر این آن‌ها به دنبال افرادی هستند تا از تصمیم گیری نترسند.

۴- فردی با توانایی بازاریابی ذاتی: هرب گرینبرگ مدیر عامل و پایه گذار ارزیابی استخدام و ساختار مدیریت هوشمند شرکت کالیپر کراپ می‌گوید، شما ممکن است به دنبال شغل و فرصت شغلی بازاریابی نباشید و حتی رشته تحصیلی شما ربطی به این موضوع نداشته باشد. اما اینکه بتوانید مانند یک بازاریاب فکر کنید، ریسک کنید و ابراز وجود کنید برای هر تجارت و بیزنسی مهم است.بازاریابان دنیا را از توانایی‌های خود باخبر می‌کند تا شرکت‌ها مشتریان جدید پیدا کنند.

۵- فردی با توانایی هوشیاری و احتیاط: بث گیلفادر مدیر عامل شرکت Seven Step که در زمینه منابع انسانی فعالیت می‌کند، می‌گوید افراد هوشیار و به عبارتی محتاط به عنوان ترمزی در برابر افراد بسیار ریسک پذیر و خطر کننده عمل می‌کنند. گیلفادر می‌گوید افراد محتاط ریسک گریز هستند اما گاهی شما برای شرکت خود به افراد با ثبات و ثابت قدم نیاز دارید تا شرکت خود را از بالا و پایین‌های زیاد دور نگه دارید.

۶- فردی با توانایی تفکر مستقل: برخی کارمندان تنها به وظایفی که برای آن‌ها مشخص شده بدون اینکه سوالی بپرسند، عمل می‌کنند. این افراد برای سازمان‌ها بسیار مفید هستند، اما زمانی شرکت به افرادی نیاز دارد تا تفکرات و رویه کارها و شرکت را هب چالش بکشد و آن زمانی است که باید این افراد حتماً در بدنه سازمان حضور داشته بانشد.

۷- مگ شیتز مدیرعامل شرکت Medifast می‌گوید: من افرادی را می‌خواهم که افکار و برنامه‌های من را به چالش بکشند، نترسند و برای آنچه فکر می‌کنند برای ارتقای شرکت درست است، پافشاری کنند. وی می‌افزاید، در همین راستا من به دنبال افرادی هستم که به این نتیجه رسیده باشند که الزاماً نباید با هر تصمیمی در سازمان موافق باشند، اما باید بدانند که چطور در تیمی که هستند و با آن رویکرد یکسانی ندارند همراهی داشته باشند.

۸- فردی متناسب با فرهنگ سازمانی: هر شرکتی دارای فرهنگ سازمانی خود است و بر اساس ارزش‌های پایه‌ای (Core values) مخصوص به خود پایه ریزی شده است. آن‌چیزی که بیشتر برای کارفرمایان اهمیت دارد اینست که افرادی که استخدام می‌کنند این ارزش‌ها را در رندگی روزمره خود نیز بکار برند. مکس یودر مدیرعامل شرکت Lesson.ly می‌گوید فرهنگ شرکت ما بر اساس سختکوشی، تواضع و فضای همکاری است. او می‌افزاید جایگاه‌های شغلی مختلف خصوصیات خاص خود را می‌طلبد، اما همه ما به اصولی خاص در شرکتمان پایبندیم.

صفات شخصیتی خود را برجسته کنید:

تشریح صفات شخصیتی و رفتاری در رزومه کاری کار مشکلی است. بنابراین بروز و پر رنگ کردن آن در مصاحبه بسیار مهم است. شیتز می‌گوید قبل از رفتن به مصاحبه استراتژی‌ داشته باشید تا بتوانید خصوصیات خود را نیز در لوای آن بگویید. مطالبی از تجربیات خود مطرح کنید که در آن شما بتوانید از چالش‌های مرتفع شده و خصوصیات خود نیز بگویید. گفتن اینکه شما فردی گروه گرا هستید، به تنهایی کافی نیست. اما اگر شما تجربه‌ای که در رسیدن به هدف در گروهی را داشته‌اید، ذکر کنید تاثیر گذار تر خواهد بود.

مکس یودر می‌گوید بهترین راه اینست که خودتان باشید. زیرا تنها از این طریق است که مدیر و یا شخصی که می‌خواهد شما را استخدام کند می‌تواند تشخیص دهد که شما مناسب آن جایگاه هستید یا خیر؟ اگر شما کاملا مناسب آن فرصت شغلی باشید بسیار مشخص و واضح خواهد بود. مکس یودر می‌گوید اگر هم شما مناسب آن نباشید باز هم مبرهم است. وی می‌افزاید نکته‌ای که بسیار مهم است اینست که هنگام رفتن به مصاحبه به اندازه‌ای که ما از شما مصاحبه می‌کنیم شما هم از ما مصاحبه می‌کنید.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام