پستچی

رمان «پستچی» صرفا یک داستان عاشقانه نیست؛ عشق در آن دستمایه کاوشی روان‌شناختی قرار گرفته و آرزوها، شکست‌ها و امیدهای یک نسل را بازتاب می‌دهد. این داستان ابتدا توسط نویسنده به صورت روزانه در صفحات مجازی منتشر شد و استقبال بسیار زیادی برخوردار گشت؛ یثربی در یکی از مصاحبه های خود در مورد این کتاب گفت: روز اولی که شروع به کارکردم قرار بود پست‌چی یک قسمت باشد، اما آنقدر  ذهن مخاطبان را درگیر کرد و  راجع به داستان می‌پرسیدند که گفتم چرا دو قسمت نشود؟ به پنج‌تا که رسید به این نتیجه رسیدم که این دنباله‌دار خواهد شد. به ۲۹ که رسید، به دلیل اینکه ۲۹ برایم عدد مهمی بود (تاریخ تولد دخترم و سنی که او را به دنیا آوردم و روزی که پدرم سکته کرد) تصمیم گرفتم داستان را در همین قسمت تمام کنم به همین دلیل وقتی یک قسمت دیگر باقی ماند مجبور شدم اسمش را بگذارم قسمت صفر چون قول داده بودم در قسمت ۲۹ تمام شود.

بخشی از کتاب

“چهارده ساله که بودم عاشق پستچی محل شدم. خیلی تصادفی رفتم در را باز کنم و نامه را بگیرم، او پشتش به من بود. وقتی برگشت قلبم مثل یک بستنی آب شد و زمین ریخت! انگار انسان نبود، فرشته بود! قاصد و پیک الهی بود از بس زیبا و معصوم بود! شاید هجده نوزده سالش بود. نامه را داد. با دست لرزان امضا کردم و آنقدر حالم بد بود که به زور خودکارش را از دستم بیرون کشید و رفت.”

شناسنامه کتاب

  • نام کتاب: پستچی
  • نام نویسنده: چیستا یثربی
  • انتشارات: قطره
  • نوبت چاپ: چاپ سوم ۱۳۹۵
  • نوع کتاب: داستان ایرانی

درباره نویسنده

چیستا یثربی متولد ۱۳۴۷، نویسنده و روان‌شناس است. شاگرد اول دیپلم تجربی شد و رتبه پنج کنکور سراسری را کسب کرد. فوق لیسانس روانشناسی‌اش را از دانشگاه الزهرا و دکترای خود را از تورنتوی کانادا گرفت و اکنون در دانشگاه‌ها به تدریس مشغول است. یثربی از ۱۳۶۸ به فعالیت در تئاتر می‌پردازد. بیش از ۲۰ نمایشنامه نوشته و آثاری چون «سرخ سوزان»، «یک شب دیگر هم بمان سیلویا»، «چنگیزخان»، «میرزاده عشقی» و … را کارگردانی کرده است. او فیلمنامه‌های زیادی نوشته که از جمله آنها می‌توان به «دعوت» ابراهیم حاتمی‌کیا اشاره کرد.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام