تلفن: 33 96 97 66 (21 98+) - ایمیل: info [at] netsam.ir

واژه نامه

آخرین بروز رسانی:  ۱۳۹۳/۱۰/۱۰

جهت آشنایی با اصطلاحات و واژه های فارسی و انگلیسی مرتبط با اصول و نرم افزارهای مورد استفاده در نت سام ، جهت پیاده سازی وب سایت ها این واژه نامه تهیه شده است.

جهان وب / www

عبارت www ، مخفف World Wide Web می باشد که امکانات چندرسانه‌ای برای دستیابی به داده‌ها٬ اطلاعات، فایل‌ها و دانش را در اختیار کاربران وب قرار می‌دهد.

وجود تعداد بی شماری رایانه و برنامه های مرتبط با آن در این شبکه ، با توجه به اینکه اطلاعات با استفاده از رایانه ها و نرم افزارهای مختلف و متفاوت تولید می شود، ممکن است موجب ناسازگاری شود. در ،١٩٨٩ گروهی از دانشمندان آزمایشگاه فیزیک ذره ای در اروپا ، مستقر در ژنو ، ابزار اینترنتی ای تهیه کردند که بتوانند با آن اطلاعات تولید شده تمام محققان این آزمایشگاه را به هم ارتباط دهند. نتایج کار این گروه مبنای ایجاد شبکه های رایانه ای و ارتباط اطلاعات متنی روی رایانه های متفاوت شد و افق های جدیدی از اینترنت را گشود که اکنون به وب یا WWW مشهور است.

دامنه / Domain

دامنه مشخص كننده نام سايت است. (مانند: www.yourdomain.com) از آنجايي كه در اينترنت همه سرورها و سايتها با آي پي مشخص ميشوند براي دسترسي راحت و آسان به سايتها از دامنه استفاده ميشود. دامین انتخابی شما بر روی بروشور، کاتالوگ و کارت ویزیت شما قرار خواهد گرفت. شما در تیزرهای تبلیغاتی خود آدرس وب سایت خود را قرار خواهید دید. از طریق دامنه، مخاطبان وارد وب سایت شما خواهند شد و با خدمات و محصولات شما آشنا خواهند شد. با توجه به مطالب فوق به این نتیجه می رسیم که ثبت دامنه مناسب یکی از عوامل موفقیت شما در عرصه حضور در تجارت مجازی خواهد بود .

میزبان / Host

هاست بدين معني است که شما بتوانيد صفحات طراحي شده وب سايت خود را در فضايي روي اينترنت قرار دهيد ، بدين معني که ، به فضاي اختصاص داده شده به شما دسترسي کامل داريد ، مي توانيد فايلهاي خود را upload (بالاگذاري) کنيد ، آمار مربوط به سايت خود را داشته باشيد ، و هر بخش کوچک روي سايت و ايميل هاي تحت دومين خود را مديريت کنيد. بعد از ثبت دامین مورد نظر خود حال شما جهت استفاده از سرویس ایمیل روی دامین خود و یا داشتن وب سایت نیاز به سرویس هاست دارید .

وب سایت / Website

وب سایت مجموعه ای از صفحات اینترنتی است که تحت یک دامین در دسترس عموم کاربران استفاده کننده از اینترنت قرار میگیرد . هر صفحه از سایت شامل متن ، تصویر ، فایل صوتی و تصویری ، لینک ، جدول و … می باشد . به مجموعه این صفحات یک وب سايـت گفته می شود .

سایت دینامیک و استاتیک

تفاوت اصلی سایت های دینامیک و استاتیک در تولید محتوای این سایت هاست ، درسایت های دینامیک تولید محتوای وب سایت ( به عبارت ساده متن صفحات) از سوی کاربران تهیه می شود . کاربر در هر لحظه قادر خواهد بود اطلاعات بخش های مختلف وب سایت را تغییر دهد . البته تولید محتوای سایت در سایت های دینامیک تنها از طریق کاربر نیست و راه های دیگری نیز وجود دارد ، اما سایت های استاتیک همانطور که از نام آنها پیداست سایت هائی هستند که اطلاعات آنها ازسوی کاربران قابل ویرایش نیست ، جهت تغییر اطلاعات اینگونه سایت ها شما نیاز به شرکتی دارید که طراحی سایت را برای شما انجام داده است.

سامانه مدیریت محتوا / CMS

CMS مخفف عبارت Content Management System به معنای سامانه مدیریت محتوا؛ در واقع نرم افزاری  است كه بطور كامل از ايجاد، مديريت و بروزرساني يك وب‌سايت پشتيباني مي‌كند و تمام ابزارهاي مورد نياز براي مديريت يك سايت را دارا مي‌باشد. CMS چرخه زندگي يك صفحه وب را از ايجاد و بروزرساني تا انقراض آن در بر مي‌گيرد. CMS همچنين داراي قابليت مديريت ساختار سايت، شيوه نمايش صفحات و ارتباط آنها با منوها مي‌باشد. به عبارت ساده‌تر CMS نرم‌افزاري است براي توليد وب‌سايتي حرفه‌اي.

وردپرس / WordPress

وردپرس یک سامانه مدیریت محتوا (CMS) متن باز ( بر پایه مجوز GPL ) است که امکان ایجاد یک سایت حرفه ای را فراهم نموده است. وردپرس توسط زبان PHP نوشته شده و از قدرت MySQL برای ذخیره داده ها استفاده می کند. وردپرس هم اکنون از جهتی نمادی از وب۲ و از جهتی دیگر نمادی از متن باز محسوب می شود.

پرتال (پورتال) / Portal

پورتال پایگاهی است بر روی وب که به تبادل اطلاعات با کاربران می پردازد. پورتال اطلاعات را از منابع مختلف جمع آوری و به کاربران خود ارائه می دهد تا آنها نیازهای خود حول محور فعالیت آن پورتال را بصورت مجتمع در یک پایگاه واحد بدست آورند.

پورتال ها بر خلاف وب سایت ها به منابع و پایگاه های مختلف متصل هستند و دائما با آنها در حال تبادل اطلاعات بوده و در نهایت اطلاعات مورد نیاز کاربران خود را بصورت دسته بندی شده ارائه می دهند. البته این بدین معنا نیست که خود هیچ گونه اطلاعاتی منتشر نمی کنند، بلکه پورتال ها خود نیز قابلیت انتشار اطلاعات سازمان یا شرکت خود را دارند و در صورت لزوم با سایر پورتال ها به اشتراک می گذارند.

وب ۲ / WEB2

به سایت‌ها یا خدمات اینترنتی که امکان تبادل اطلاعات را بین کاربران فراهم می‌کنند، یا به آنها اجازه تولید یا دستکاری در اطلاعات را می‌دهند، معمولا ” وب ۲ ” تلقی می‌شوند.

درواقع مفهوم وب۲ به این معناست که با گسترش اینترنت و افزایش کاربران، دیگر کاربران تنها به خواندن اطلاعات اکتفا نمی کردند بلکه به نوشتن و تبادل اطلاعات با کاربران مختلف نیز علاقه مند بودن و بدین ترتیب مبحث وب۲ در اینترنت مطرح شد.

نرم افزار متن باز / Open Source Software

نرم‌افزار متن‌باز، به نرم‌افزارهایی می‌گویند که افراد می‌توانند در کد منبع آن‌ها تغییر ایجاد کرده و یا اشکالات (باگ) احتمالی آن‌ها را رفع کنند. این یک شیوه توسعه نرم‌افزار است که می‌تواند هم برای نرم‌افزارهای آزاد و هم برای نرم‌افزارهای با مالکیت انحصاری و تجاری به کار رود.

بهینه سازی وب سایت / SEO

SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است که به معنای بهینه سازی سایت برای سهولت بررسی موتورهای جستجو می باشد. و به واقع SEO مجموعه ای از عملیات ها و تکنیک هایی است که به منظور دریافت ترافیک بیشتر از سوی موتورهای جستجو مانند گوگل ، یاهو و بینگ انجام می گیرد.

پوسته (قالب) / Theme

قالب یا پوسته سایت به طرح گرافیکی وب سایت که ساختار گرافیکی کلیه صفحات را تشکیل می دهد، اطلاق می شود. از ویژگیهای قالب سایت این است که در کلیه صفحات سایت ساختار، رنگ، شکل و افکت گرافیکی آن تغییر نمی کند. پوسته ؛ محتوای سایت مانند تصاویر ، متن ، فرم ، و … را در خود جای میدهد و هر چه بیشتر استاندارد ها و اصول گرافیک و برنامه نویسی تحت وب در آن رعایت شده باشد، کاربر را بیشتر مجذوب صفحات و محتوای سایت یا پورتال میکند.

کاربر پسند / User Friendly

کاربر پسند یا User Friendly بودن یک نرم افزار (وب سایت) ، به معنای کاربری راحت آن است ، به این شکل که وب سایت برای بازدید کنندگان جذابتر از سایت های مشابه با محتوای مشابه باشد.

در این زمینه دو موضوع مطرح است: اول اینکه وب سایت به صورتی پیاده سازی شده باشد که کاربر با حداقل زحمت به خواسته‌های خود برسد ( منو های مشخص، پیمایش آسان در سایت، وجود نوار جستجو ، نقشه سایت و سایر الگوریتم های استاندارد) و دوم اینکه طراحی الگو ها ، فرمها ، صفحات و نحوه قرار گیری آن ها بگونه‌ای جذاب و دوست داشتنی برای کاربر باشد.

هک / Hack

در فرهنگ اصطلاحات کامپیوتری ماکروسافت هک به دو صورت معنی شده است:

  1. تغییر دستورات یک برنامه
  2. استفاده از قوه ی خلاقیت در یک مسئله یا پروژه برنامه سازی یا تغییر یک برنامه ی کاربردی

اما آنچه در بستر اینترنت مصطلح است واژه هک در مورد نفوذ به یک شبکه اینترنتی و یا یک وب سایت با هدف تخریب، استفاه از اطلاعات و یا نمایش ضعف آن ، بکار برده می شود.

برگشت به بالا