فرا ماشین

معرفی فیلم

«فرا ماشین» از آن علمی‌-تخیلی‌های عمیق و تفکربرانگیزی است که به ندرت در میان آثار انفجاری و پُرخرج این ژانر می‌بینیم. کیلب اسمیت برنامه‌نویس یک شرکت غول اینترنتی است که به عنوان جایزه‌ی برنده شدن در یک مسابقه، می‌تواند یک هفته را در ویلای اختصاصی رییس شرکت، یعنی نیتن بیتمن سپری کند. کیلب به محض ورود به آنجا متوجه می‌شود که نیتن او را برای تست قابلیت‌های اِی‌وا، جدیدترین هوش مصنوعی‌اش انتخاب کرده است. این دو که ای‌وا را دست کم گرفته‌اند، به سرعت متوجه می‌شوند که با هوش مصنوعی بسیار پیشرفته‌تر و فریب‌کارتر از چیزی که فکرش را می‌کردند، طرف هستند. «فرا ماشین» با این سه ضلع که هرکدام نماینده‌ی یک کهن‌الگو هستند درباره‌ی آینده‌ی ترسناک تکنولوژی حرف می‌زند و سوال‌های پیچیده‌ای درباره‌ی معنای خالق و مخلوق مطرح می‌کند.

فرا ماشین

Ex Machina
  • کارگردان: الکس گارلند
  • فیلنامه: الکس گارلند
  • تهیه‌کننده: اندرو مکدونالد، آلون ریچ
  • مدیر فیلم برداری: راب هاردی
  • انتشار: ژانویه ۲۰۱۵
  • ستارگان: Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Sonoya Mizuno, Oscar Isaac

خلاصه داستان

کالب اسمیث (دومهنل گیلسون) یک برنامه‌نویس جوان ۲۶ ساله، که برای شرکت «بلوبوک»، محبوب‌ترین موتور جستجوی وب جهان کار می‌کند. او به طور اتفاقی برندهٔ یک مسابقه شد و جایزهٔ آن گذراندن هفته‌ای در یک ویلای خصوصی واقع در کوهستان بود، که به مدیر عامل اجرایی با استعداد و منزوی شرکت، ناتان بیتمن (اسکار آیزاک) تعلق داشت. اما به محض ورود به ویلا، کالب متوجه می‌شود که ناتان او را برای شرکت در یک آزمون تورینگ انتخاب کرده است و وظیفهٔ او ارزیابی و سنجش خصوصیات یک هوش مصنوعی پیشرفته است …

درباره کارگردان

الکس گارلند (Alex Garland) متولد ۱۹۷۰ در لندن ، کارگردان ، نویسنده و تهیه کننده انگلیسی است. از مشهورترین فیلم هایی که او کار کرده است میتوان از فیلمهای ساحل [۲۰۰۰] ، ۲۸ روز بعد [۲۰۰۲] ، قاضی دِرد [۲۰۱۲] و فراماشین [۲۰۱۵] نام برد.

گردآوری: مجله اینترنتی نت سام