عشق و رویا

کتاب حاضر مجموعه‌ ۲ داستان از داستان‌های زیبا و برجسته دوما است که همواره اثرش در ژرفای ذهن خواننده باقی‌می‌ماند و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود.

بخشی از کتاب

« قبلاً باید اظهار داشت چطور تاریخی که مصمم به نوشتنش هستیم، به دست ما رسید.

روزی در دربند که مشهور به شهر آهنین در است، در منزل حکمران نظامی آنجا به ناهار دعوت داشتیم و از هر در سخن می‌راندیم تا اینکه گفتگوی مارلیسکی داستان‌نویس به میان آمد. اسم اصلی مشارالیه بستوچف و درسال ۱۸۲۵ به اتهام یاغیگری گرفتار و به سیبری اعزام شد که در معادن آنجا کار کند. برادرش هم به اتفاق پتسل ، موراویف ، کالکوسکی ، و ریلیف درپطروگراد، در سال ۱۸۳۷ به دار آویخته شد.

از آنجا که بستوچف بسیار کار می‌کرد، دولت گناهانش را بخشیده او را در سلک نظام پذیرفت و مأمور قفقاز کرد. و چون خیلی شجاع و بی‌باک بود به زودی به نشانِ درجه‌ی نظامی خود نائل گشته به دربند آمد و مدت یک سال در آنجا مقیم گردید. اگر کتاب «سفر قفقاز» را که تألیف کردیم ببینید، ملاحظه می‌کنید که بلیه‌ی عظیمی او را ازجان خود سیر کرده و در جنگ با لزگی‌ها به گونه‌ای خود را به کشتن داد که گویی با دست خود مرتکب قتل نفس خویش گشت».

۴۰-book2

شناسنامه کتاب

  • نام کتاب: عشق و رویا
  • نام نویسنده: الکساندر دوما
  • نام مترجم : غلامرضا اقبال السلطان
  • انتشارات:  جامی
  • نوبت چاپ: چاپ اول ۱۳۹۲
  • نوع کتاب: رمان خارجی

درباره نویسنده

الکساندر دوما‌ (۱۸۷۰- ۱۸۰۲)، نویسنده فرانسوی است. دوما به خاطر رمان‌های ماجراجویانه فراوانش یکی از مشهورترین نویسندگان فرانسه به شمار می‌رود. بسیاری از رمان‌های او از قبیل «کنت مونت کریستو»، «سه تفنگدار»، «بیست سال بعد» و «ویکنت دوبراژلون» رمان‌هایی دنباله دار و سریالی هستند. او علاوه بر رمان‌نویسی، مقاله‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و خبرنگار پرتوانی بود.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام