طوطی

شخصیت‌های اصلی این كتاب، زنی میانسال و یک طوطی هستند كه در روایت‌ زندگی و دوستی این دو، داستانی را می‌خوانیم كه بسیار دلنشین است و تنهایی شخصیت زن ميانسال داستان را در دنیای اطرافش نشان می‌دهد.

ورود این طوطی به زندگی زن، بخشی از تنهایی‌های او را پر می‌كند؛ گویی طوطی جای تمام نداشته‌های زن را می‌گیرد و او دیگر تمایلی به دوستان و آشنایان خود نیز ندارد. آنسلما معلمی بازنشسته است و دو فرزندش دور از او زندگی می‌كنند؛ فرزندانی كه در هفته به نوبت، در ساعتی معین با مادرشان تماس می‌گیرند، گویی مسوولیتی بر دوش دارند كه با این كار آن را از میان برمی‌دارند. لوییزیتو نامی است كه آنسلما برای طوطی خود برمی‌گزیند. او در داستان به نمادی برای آغاز یک زندگی جدید تبدیل می‌شود و زندگی‌ سرد و بی‌روح آنسلما رنگی جدید به خود می‌گیرد. آنسلما تمامی این‌ها را مدیون حضور همین طوطی است.

آنسلما در این داستان، تمام رویاهای بزرگ و دوستی‌های سال‌های گذشته‌اش را باز می‌یابد. هنر تومارو، نویسنده این كتاب، در رماني كوتاهی كه نوشته اين است كه تمام شوق و سرزندگی را در زندگی شخصیت اول داستانش، با روایتی ساده و دلنشین نشان می‌دهد.

در پشت جلد ترجمه فارسی این كتاب آمده است: «گاهی از خواندن داستانی آنقدر لذت می‌بریم كه دو یا چند بار آن را می‌خوانیم، مثل یك شعر زیبا. شاید «طوطی» یكی از آن داستان‌ها باشد. داستانی كه با هر بار خواندن آرام آرام به یك شعر بلند تبدیل می‌شود.»

بخشی از کتاب درخت طوطی :

« خاطره چه چیز عجیبی است : گاه مثل شعبده باز از کلاه عکس های فوری را بیرون می کشد که خیال می کردی تا ابد فراموششان کرده ای .

آیا به نظر تو آنها برای ادامه ی زندگی به شعر احتیاج دارند ؟ آنها به یک شوهر احمق و پولدار احتیاج دارند تا حسابی پوست از تنش بکنند .

وقتی دو نفر همدیگر را دوست دارند بگومگو کردن طبیعی است . عشق باید با دعوا همراه باشد .»

  • نام کتاب: طوطی
  • نام نویسنده: سوزانا تامارو
  • انتشارات: پنجره
  • مترجم : بهمن فرزانه
  • نوبت چاپ: چاپ اول ۱۳۹۰ ، چاپ چهارم ۱۳۹۵
  • نوع کتاب: رمان

درباره نویسنده

سوزانا تامارو (به ایتالیایی: Susanna Tamaro) متولد ۱۲ دسامبر ۱۹۵۷، نویسنده و فیلم‌ساز ایتالیایی است.

او بیشتر در حوزه مستندسازی علمی و دستیاری كارگردان فعالیت كرد و البته در همان زمان به نوشتن داستان‌ كوتاه و رمان هم مشغول بود. وی در سال ۱۹۹۴ میلادی رمان «برو دنبال دلت» (برو آن‌جا كه دلت می‌گوید) را نوشت كه لقب پرفروش‌ترین كتاب ایتالیایی قرن بیستم را یدک می‌كشد.

از این نویسنده ایتالیایی تاكنون آثاری چون «برو آن‌جا كه دلت می‌گوید» با ترجمه شهرزاد میچلی، «توبیا و فرشته» و «جان جهان» با ترجمه هاله ناظمی، «حركت انسانم آرزوست: ماتیلدای عزیز» با ترجمه نادیا معاونی و «زمزمه‌های باران» با ترجمه میترا معتضد در ایران منتشر شده است.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام