سرانجام فقیر و تنها می شوید

اگر یک خانم هستید لطفا این جملات را با دقت بخوانید و خودتان قضاوت کنید. از سال ۲۰۰۰ به بعد عمر متوسط زنان بین ۷ تا ۱۰ سال بیشتر شده است و این موضوع نشان می‌دهد زن‌ها باید ۷ تا ۱۰برابر بیشتر هزینه زندگی خود را تامین کنند. در سال‌های بعد از طلاق معیار زندگی زنان ۷۳درصد به‌طور متوسط پایین می‌آید. ۸۰درصد زنان قبل از مرگ همسران‌شان فقیر نبوده‌اند. تمام این حقایق نشان می‌دهد که زنان بیشتر و به‌خصوص هنگام پیری، از حمایت مالی برخوردار نیستند و این جای تاسف دارد که همه زنان با وجود این‌که همه عمرشان را صرف نگهداری از خانواده می‌کنند، توانایی نگهداری خود را هنگام تنهایی و نبود همسران‌شان ندارند. اگر فکر می‌کنید نیازی به میلیونر شدن ندارید، انتخاب با خودتان است اما برای ادامه حیات در دنیای غیرمنتظره‌ها باید سرمایه‌گذاری را هرچه زودتر شروع کنید.

من وقتش را ندارم

خوش‌بین بودن و داشتن اعتمادبه‌نفس شرط اصلی شروع یک سرمایه‌گذاری است اما این موضوع در مورد زنان کمی متفاوت‌تر است. اغلب مادران بیشتر وقت خود را صرف تربیت و مراقبت از فرزندان‌شان می‌کنند. اگر زنی بیرون از منزل هم کار کند بعد از بازگشت به خانه باید به اوضاع تکالیف بچه‌ها رسیدگی کند یا تدارک شام را ببیند. ساعات فراغت هم‌زمانی به‌وجود می‌آید که همه خوابند و متاسفانه آن زمان هم دیگر رمقی برای کار اضافی نیست. نخستین مشکل برای سرمایه‌گذاری زنان، کنترل نداشتن روی وقت است. سرمایه‌گذاری کاری است که می‌توان آن را در خانه به‌صورت پاره‌وقت هم انجام داد و حتی می‌توانید از فرزندان خود هم برای پیشبرد روند آن استفاده کرده و با این‌کار ذهن بچه‌ها را از همین سنین با مفهوم ثروت و سرمایه‌گذاری آشنا کنید، مثلا اگر در کار خرید و فروش ملک سرمایه‌گذاری می‌کنید می‌توانید از فرزندان‌تان بخواهید که اطلاعات مناسب املاک را برای‌تان تهیه کنند یا از آن‌ها بخواهید که انواع سرمایه‌گذاری‌های بالقوه را شناسایی کنند و با شما در میان بگذارید. نداشتن وقت تنها بهانه‌ای است که شما را از انجام کار درست دور می‌کند. در نخستین فرصت باید برای استقلال مالی خود برنامه زمانی تعیین کنید و به آن کاملا پایبند بمانید. فراموش نکنید اگر حالا دست به کار نشوید در آینده با شرایط سختی روبه‌رو خواهید شد.

دلیل خوبی پیدا کنید

بیشتر زنانی که از حمایت مالی همسران‌شان برخوردار هستند، می‌گویند: «وقتی درآمد همسرم هست، چه لزومی دارد که به‌دنبال سرمایه‌گذاری مستقل باشم یا به میلیونر شدن فکر کنم؟ یا می‌گویند راه سرمایه‌گذاری چطور است و چگونه می‌شود یک کسب و کار خوبی پیدا کنیم؟ یادتان باشد چه جوری‌ها مشکل نیستند و می‌شود همه آن‌ها را به سادگی آموخت. سوال اصلی این است که اصلا چرا باید سرمایه‌گذاری کنیم؟ برای به دست آوردن پول بیشتر؟ آیا این موضوع می‌تواند آنقدر محرک قوی برای‌تان باشد که برایش وقت بگذارید، در سمینارهای مختلف شرکت کنید و به‌دنبال اطلاعات مالی و اقتصادی روز باشید؟ مطمئنا پاسخ شما به این سوال منفی است اما اگر برای سرمایه‌گذاری دلایل قوی‌تری برای خودتان فراهم کنید هیچ‌چیزی نمی‌تواند شما را متوقف کند. برای این‌کار در جایی خلوت بنشینید و با خودتان فکر کنید. به آینده فکر کنید و روزهایی که ممکن است تنها بمانید و همسرتان در کنارتان نباشد. به دوران پیری و ناتوانی‌تان بیندیشید و دلیل قوی برای ضروری بودن سرمایه‌گذاری را پیدا کنید.

استقلال مالی را درست تعریف کنید

اگر همین امروز دست از کار بکشید و به دلایلی نتوانید کار کنید از کجا می‌توانید امرارمعاش کنید؟ از هیچ کجا! پس اگر با داشتن یک شغل و منبع درآمد نسبتا خوب، تصور می‌کنید که مستقل هستید کاملا اشتباه فکر می‌کنید. دارایی چیزی است که حتی زمانی که کار نکنید پول به جیب‌تان سرازیر می‌کند و بدهی چیزی است که پول از جیب شما خارج می‌کند، مثلا شاید شما اتومبیل خود را به‌عنوان دارایی‌تان فرض کنید اما اگر بیکار شوید باید ماهانه مبلغی را برای هزینه نگهداری و بنزین بپردازید و این جریان پول نقد منفی است. خرید ملک می‌تواند یک دارایی مثبت باشد. برای شروع باید هدفی را درنظر بگیرید و آن هدف این باشد که نسبت به مبلغی که برای هزینه‌های روزمره از جیب‌تان بیرون می‌رود، جریان پول نقد بیشتری به جیب‌تان سرازیر شود. باید به‌دنبال خرید چیزهایی باشید که پول نقد برای‌تان تولید کند، مثل خرید طلا و فراموش نکنید هرگاه زنان رفاه خود را در اولویت زندگی قرار دهند هیچ عاملی نمی‌تواند مانع سرمایه‌گذاری آن‌ها شود، پس خود را کنار نکشید.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام