رفتیم بیرون سیگار بکشیم٬ هفده سال طول کشید

در این کتاب نُه داستان از هفت نویسنده‌ی معاصر روس به فارسی ترجمه شده است، داستان‌هایی که اتفاقی انتخاب نشده‌اند و جهان‌شان کم‌وبیش به‌هم نزدیک است. قهرمانان این داستان‌ها از لایه‌هایی از جامعه انتخاب شده‌اند که در گذشته امکانی برای رساندن صدایشان به گوش خوانندگان پیدا نمی‌کردند و چه بسا وجودشان نادیده گرفته می‌شد. تنهایی، روزمر‌گی و خشونت موجود در زندگی این قهرمانان، که بازتاب مستقیم شرایط اجتماعی روسیه پس از فروپاشی اتحاد شوروی نیز هست، به خوبی در این داستان‌ها احساس می‌شود. مقدمه‌ای کوتاه درباره‌ی هر کدام از این نویسندگان، نیز در آشنایی خواننده با زندگی و سبک هنری و آثار لئ مؤثر است

بخشی از کتاب:

«با یک متر و نود سانتی متر قد شصت و شش کیلو گرم وزن داشتم. این “عدد وحش” نصفه نیمه خوب در خاطرم مانده است : در سالن بدن سازی ای که ثبت نام کرده بودم، همه تازه واردها را وزن می کردند. بعد با یک متر خیاطی پارچه ای ، مثل آتلیه ها ، همه ی اندازه های بدن را بر می داشتند تا دوست ِ سخت کوش شش ماه بعد بتواند غیر از حجم تازه ی عضلات ، از عدد و رقم های دقیق هم به وجد بیاید. اواخر ژوئن بود . من یک ماه قبل به خانه برگشته بودم ؛ یک زخم معده ای مرجوعی از ارتش. ظرف چند شب دوباره هنر خواب عمیق را فرا گرفتم، چون بیمارستان ارتش مرا به بیداری مزمن و جنون آوری مفتخر کرده بود …»

  • نام کتاب: رفتیم بیرون سیگار بکشیم٬ هفده سال طول کشید
  • نام نویسنده: نویسندگان معاصر روس
  • مترجم : آبتین گلکار
  • انتشارات: نشر چشمه
  • نوبت چاپ: چاپ سوم ۱۳۹۶
  • نوع کتاب: مجموعه داستان

درباره نویسندگان

ادبیات روس دهه‌های اخیر با وجود داشتن داستان‌نویسان برجسته‌ای که شهرت بین‌المللی دارند، کمتر به مخاطبان فارسی‌زبان معرفی شده است. در این کتاب ۹ داستان از هفت نویسنده‌ معاصر روس (دینا روبینا، لودمیلا اولیتسکایا، لودمیلا پتروشفسکایا، آندری گلاسیموف، ویکتور پِلِوین، میخاییل یلیزاروف و زاخار پریلِپین) درج شده است. در زیر کتاب های دیگر این نویسندگان آمده است :

لودمیلا اولیتسکایا (۱۹۴۳)  :  دختر بخارا  – حیوان وحشی

لودمیلا پتروشفسکایا (۱۹۳۸)  :   پالتو سیاه

دینا روبینا (۱۹۵۳)  :  زن آدم کش

آندری گلاسیموف (۱۹۶۶)  : حادثه ی خانوادگی

ویکتور پلوین (۱۹۶۲)  : نیکا

میخاییل یلیزاروف (۱۹۷۳)  :  وان گوگ

زاخار پریلپین (۱۹۷۵)  :  آدم کش و دوست کوچکش

همة این نویسندگان در حال حاضر زنده هستند و مشغول نوشتن و همین مسئله کتاب را جذاب‌تر می‌کند. رفتیم بیرون سیگار بکشیم، هفده سال طول کشید… کتابی ا‌ست از جهانِ نه‌چندان مهربانِ نویسندگانی که سیگار کشیدن‌شان هنوز تمام نشده است.

گردآوری:مجله اینترنتی نت سام